Taksi ngjyrë rozë posaçërisht për femrat në Pakistan

ISLAMABAD (AA) – Ka nisur në Pakistan, funksionimi i taksive ngjyrë rozë. Ata do të kenë shofere femra dhe do të përdoren vetëm nga kliente femra, raporton Anadolu Agency (AA). Përdorimi i taksive ka nisur në qytetin Karaçi, qytet ky që është më i populluari në Pakistanin me rreth 20 milionë banorë. Ndërsa përmes tij […]
Por ka një dallim

Para ca netëve, duke u kthyer në shtëpi në rrugë takove tre njerëz duke ecur.. i pyeta pse po ecin në kembë në këto orë të vonshme? Njëri prej tyre tha:kemi qenë të ftuar në nji restoran dhe kemi ngrënë shumë andaj duhet tê ecim pak. Thash mirë pra. Por ju ma kujtuat një rast! […]
Çarshi xhamia e Prilepit pret caktimin e fatit të saj

PRILEP (AA) – Çarshi xhamia e Prilepit të Maqedonisë, e cila pësoi nga konflikti ndëretnik që ndodhi në Maqedoni në vitin 2001, me vite pret të riparohet, shkruan Anadolu Agency (AA). Objekti osman në Prilep, qytet ky në pjesën qendrore të vendit, i cili i përket periudhës së Fatih Sulltan Mehmetit, në mes të qytetit […]Etiopi, restaurohet xhamia e parë e ndërtuar nga shokët e profetit Muhammed

Restaurimi i xhamisë antike në Al-Nexhashi të Etiopisë është shumë pranë përfundimit, thonë kompetentët të përfshirë në projektitn të financuar nga Turqia. Gjatë tre viteve të fundit, ky lokacion i cili ka qenë prej destinacioneve kryesore turistike në Etiopi i është nënshtruar një resturimi të cilin e ka financuar Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim, […]Ayam Cemani, pula e zezë e Indonezisë

XHAKARTË (AA) – Lloji i pulave Ayam Cemani, që rriten në Indonezi dhe të cilat janë të zeza që nga lafsha e deri te këmbët dhe madje edhe organet e brendshme, besohet të jenë misterioze, shkruan Anadolu Agency (AA). Të gjitha tiparet e pulës se zezë e cila rritet në ishullin Java, përpos gjakut dhe […]ME DR SHEFQETIN

U hamenda për një çast ta quaj doktor apo Shefqet. Duke qenë se fjalët e mia janë kundër euforisë dhe veprimeve euforike nuk e quajta thjesht doktor. Shefqetin e njoh prej kur ishim studentë, por duke qenë se ishte më i madh se unë, nuk munda ta quaj thjesht Shefqet. Përkrahja që i ofrojmë hoxhës […]Rasti Shefqet Krasniqi, aksioma e gabuar e prokurorisë së shtetit në Kosovë

I. Muslimanët në Kosovë janë mësuar që sa herë kemi vërejtje nga BE-ja për mosluftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit, burgoset ndonjë hoxhë ose ndonjë xhematli i xhamisë. Aktakuzat tanimë të njohura për terrorizëm janë edhe të gatshme, sikur ato biletat e konduktorit në autobus. Por askush nuk di të japë një përgjigje të […]Ndëroi jetë bashkëluftëtari i Omer Muhtar

Ka ndërruar jetë në moshën 110-vjeçare Abdurrazik Xhilgaf el-Berasi, bashkëluftëtar i Omer Muhtarit, njërit prej figurave heroike të rezistencës libiane gjatë periudhës së okupimit italian të Libisë, i cili njihej me nofkën “luani i shkretëtirës”. Berasi, i cili i ishte bashkangjitur rezistencës anti-okupatore në moshë të re, ka ndërruar jetë në moshën 110-vjeçare në qytetin […]