Samsung me televizor të ri

“Modaliteti i ambientit” i gjeneratës më të fundit të Samsung-ut simulon pamjen e murit rreth e qark. Për ta bërë televizorin sa më pak të dukshëm, kur nuk është në përdorim, Samsung ka zhvilluar një ”Mode Ambient” të ri. Siç raporton Gizmodo, funksioni i ri është të integrohet në gjeneratën më të fundit të televizorëve […]Si të rikthejmë mesazhet e fshira në WhatsApp

Shtimi i funksionit të ri nga WhatsApp që lejon të fshish mesazhet e dërguara ishte një lajm që të gjithë e prisnin. Por pas shtimit të këtij opsioni të shumtë janë ata që kërkojnë të rikthejnë mesazhet e fshira në WhatsApp. Pikërisht për këtë ekziston një aplikacion i quajtur WhatsRemoved i cili zbulon dhe ruan […]WordPress fuqizon 30% të uebsajteve

WordPress tashmë fuqizon 30% të uebit sipas firmës analitike W3Techs. Kjo përfaqëson 5% rritje pas dy vitesh kur WordPress arriti në 25% në Nëntor të 2015-ës. Vlen të përmendet se kjo statistikë vjen nga mbarë uebi, pavarësisht nëse një uebsajt përdor sistem të menaxhimit të përmbajtjes (CMS) ose jo. Në hapësirën e CMS-ve, WordPress zë […]Lansohet aplikacioni social “Pritjet në Kufi”

Ministria e Punëve të Brendshme (MPB) në bashkëpunim me “Open Data Kosovo” dhe “Girls Coding Kosova”, do të lansojnë sot aplikacionin social “Pritjet në Ku­fi”. Qëllimi i platformës është hapja dhe shfrytëzimi i të dhënave për pritjet kufitare për planifi­kim të kohës për udhëtimet. Qendra Kombëtare për Menaxhimin e Kufirit në kuadër të Ministrisë së […]
Skype vjen edhe për pajisjet e vjetra Android

Në një postim në blogun e vet, Microsofti ka njoftuar se një version i ri i Skypet do të lëshohet për pajisjet me sistem operativ Android 4.0.3 deri 5.1. Përditësimi akoma nuk ka nisur të qarkullojë, por kjo pritet të ndodhë ditëve në vijim. Microsofti ka shpjeguar se aplikacioni i ri i Skypet është më […]Avionët privatë më të shtrenjtë në botë

Nëse je një personazh i famshëm në kohën e sotme, padyshim që duhet të kesh përfitime të mira financiare, e natyrshëm shumë kohë pë t’i shpenzuar tërë ato para. Prej kohësh në modë janë jahjet, por nuk dalin kurrë nga moda dhe janë më të përdorshëm padyshim avionët privatë. Pothuaj të gjithë personazhet e njohur […]Inteligjenca artificiale bëhet edhe regjizore

Inteligjenca artificiale bëhet regjizore, falë një algoritmi që është në gjendje të krijojë një video duke filluar nga pak rjeshta tekst, sipas rezultateve të një kërkimi, të zhvilluara nga Universiteti “Duke” që u prezantuan në kongresin e Shoqatës për Progresin e Iteligjencës Artificiale. Filmat janë shumë larg nga të fituarit të një Oscar-i, por kjo […]Qysh me e rregullu ekranin e kthyer anash?

Shumica e sistemeve operative ofrojnë opcione për kthimin e ekranit për të ju ndihmuar të krijoni ekran të jashtëm. Shpeshherë ky veprim mund të shkoj gabimisht kur përdoruesi dëshiron ta rikthej ekranin në gjendjen e mëparshme. 1.Shtypni Ctrl+Al, dhe njërën shigjetë. Për ta kthyer ekranin nga lartë poshtë shtypni Ctrl+Al+ ↓ Për ta rikthyer në […]