NASA investon në 25 teknologji të reja

Nuk është e pazakontë që NASA ta japë mbështetjen e saj për teknologjinë e së ardhmes, aq më pak nëse kjo teknologji ndihmon në eksplorimin e kozmosit, dhe lëvizja e saj e fundit është provë e asaj mentaliteti aventuresk. Administrata ka investuar në 25 propozime teknologjike “të hershme” që mund të përmirësojnë eksplorimin e njeriut […]Aplikacioni shqiptar “Hello” mbi një milion përdorues – vazhdon rritjen e popullaritetit në botë

Aplikacioni i popullarizuar shqiptar “Hello” që ka arritur në mbi një milion shkarkime anembanë botës për platformën iOS e Android, ka lansuar një përditësim të ri që mundëson biseda në grup, biseda pa limit mes shokëve dhe shumë të mira tjera. I përdorur nga më shumë se 80,000 përdorues në një shtet që ende nuk […]Protestohet kundër përdorimit të robotëve në luftë

Shkencëtarët dhe studiuesit e teknologjisë së përparuar kanë shprehur protesta mbi përdorimin e inteligjencës artificiale për qëllime ushtarake. Mijëra të punësuarve në Google, duke përfshirë inxhinierë në pozita të larta, kanë nënshkruar një letër të brendshëm të protestave për shkak të përfshirjes së kompanive në programin e Pentagonit që përdor inteligjencën artificiale për të analizuar […]Zyrtare: Google Maps tani edhe në gjuhën shqipe

Katërmbëdhjetë vjet më parë, Google Maps dukej shumë ndryshe, dhe ishte vetëm në gjuhën angleze. Por shërbimi i famshëm i hartave digjitale është shumë më i avancuar sot, dhe tani ka më shumë se 1 miliard njerëz të cilët e përdorin Google Maps për të zbuluar vende të reja, për të gjetur rrugën me makina, […]Gjuajtje me armë zjarri brenda selisë së Youtube

Punonjësit e YouTube kanë raportuar se një gjujatës me armë zjarri është duke shtënë brenda në ambientet e selisë së Youtube, në San Mateo, Kaliforni. Punonjësi i Youtube, i identifikuar si Vadim Lavrusik shkroi për ngjarjen në Twitter, duke thënë: Është një gjuajtës me armë që po gjuan në selinë e YouTube. Dëgjova të shtëna […]Teleskopi Hubble zbulon yllin më të largët

Teleskopi Hapësinor Hubble i Agjencisë Amerikane të Aviacionit dhe Hapësirës (NASA), gjatë vëzhgimeve të thella në hapësirë ka regjistruar një yll i cili është 9 miliardë vite dritë larg Tokës. Gjatë ekzaminimit të një shpërthimi supernova nga hulumtuesit e NASA, ylli i kaltër gjigand nga i cili arritën të marrin pamje falë një efekti optik […]Google shuan shërbimin goo.gl për shkurtimin e URL-ve

Shërbimet për shkurtimin e URL-ve janë të njohura, pasi kjo veçori mund të jetë e dobishme dhe argëtuese. Google hyri në këtë sektor në vitin 2009, kur prezantoi testin e jashtëm API, aftësinë për të krijuar kodet QR dhe lidhjet direkt me aplikacionet iOS dhe Android. Për fat të keq, Google vendosi të zëvendësojë shërbimin […]
Huawei patenton telefonin me ekran të palosshëm

Huawei ka punuar shumë të jetë në hap me krijimin e kamerës, por nuk ka lënë anash as ekranin. GSMArena raporton se gjiganti i teknologjisë ka patentuar telefonin me ekran të palosshëm, transmeton Koha.net. Mekanizmi duke i ngjashëm me Microsoft Surface Book, por lë një hapësirë më të vogël. Ekrani, një panel i vetëm, në […]Google e blen motorin e kërkimit për GIF-a, markën Tenor

Google është e njohur për blerjen e kompanive në të cilat sheh shumë potencial, dhe më e fundit që do të përvetësohet nga gjiganti i kërkimit është Tenor. Tenori ka një bazë të dhënash dhe miliona GIF’a në të cilën përdoruesit mund të bëjnë kërkime dhe Google thotë se do të integrojë teknologjinë e kompanisë […]