BIKI është droni i parë për xhirim 4K nën ujë! (Video)

Robosea ka shfaqur dronin e parë nënujor BIKI Bionic pa tela, i cili është mundëson xhirimin e pamjeve në cilësinë 4K. Kur droni çiftëzohet me një aplikacion shoqërues, ju mund të merrni video 4K dhe imazhet drejtpërdrejt në pajisje mobile, ndërsa një sensor GPS i integruar siguron që ju kurrë të mos e humbni pajisjen. […]Kosovarët në top treshe në garën e NASA-s (VIDEO)

Agjencia Hapësinore Amerikane NASA po e vlerëson lartë një video 30 sekondëshe bërë nga shtatë të rinj nga Kosova. Këta në fakt janë radhitur ndër të parët në një konkurrim në garën “Nasa Space Apps Challenge”, njofton Klan Kosova. Projekti i zhvilluar nga anëtarët e grupit “Heliox”, të organizuar nga Qendra Inovative e Kosovës, ka […]Ky është telefoni më i madh në vitin 2017

Prodhuesi kinez Xiaomi nuk është i papërvojë kur është në pyetje ndërtimi i telefonave të mëdhenj. Përkujtojmë Xiaomi Mi 6, i cili ishte telefon me stil me çip Snapdragon 835 dhe me kamerë të dyfishtë, ndërsa tash Xiaomi është i gatshëm të prezantojë telefonin gjigant Mi Max 2 me ekran 6,44 inç dhe bateri prej […]Facebook me një pamje të re në aplikacionin Messenger

Facebook publikoi një përditësim në aplikacionin popullor të komunikimit Messenger. Rrjeti social thotë se ndryshime e reja synojnë ta bëjnë më të lehtë komunikimin mes përdoruesve, miqve të tyre dhe madje bizneseve. Përditësimi përmban seksione të reja për të parë mesazhet, miqtë aktualisht online në Messenger dhe grupet. Në fund të ndërfaqes së aplikacionit janë […]Google prezanton versionin Beta të sistemit Android O

Google ka zyrtarizuar sistemin e ri operativ në versionin Beta, Android O. Në konferencën e përvitshme të Googleit u prezantua sistemi i ri që është në formën testuese. Kompania ka njoftuar se ndër veçoritë kryesore është shtimi i një shenje të re të njoftimeve që del në maje të ikonave të aplikacioneve. Po ashtu pritet […]Çka ndodhë nëse Samsungu e iPhoni bien në ujë të valë (Video)

Dy rivalët më të mëdhenjë në botën e teknologisë, Samsung dhe iPhone vazhdojnë të konkurrojnë fuqishëm në treg. Së fundi dy kompanitë po tentojnë të bindin se cili prodhim është më i fortë materalisht. Në videon e mëposhtme mund të shikoni se çfarë ndodhë nëse telefonët janë në ujë të valë. Pavarësisht temperaturës së lartë, […]
Sulmet kibernetike do të vazhdojnë të kërcënojnë globalish

LONDËR (AA) – Mbretëria e Bashkuar dhe Rusia janë në mesin e shteteve më të prekura nga sulmi kibernetik i së premtes i cili akoma kërcënon botën, deklaroi të dielën kreu i Agjencisë së Bashkimit Evropian për Bashkëpunim në Përforcimin e Ligjit (Europol), raporton Anadolu Agency (AA). Në një prononcim për televizionin britanik ITV, Rob […]Kompanitë teknologjike në Evropë akuzojnë Google për keqpërdorim të tregut

Komisioni Evropian ka pranuar akuza të shumta nga kompani teknologjike në Evropë në lidhje me mos respektimin e praktikës afariste të lojtarëve të mëdhenj në treg, përfshirë Apple dhe Google. Kompanitë evropiane, përfshirë Spotify, Rocket Internet dhe Dezzer, konsiderojnë se aplikacionet për tregti në pronësi të kompanive të mëdha amerikane keqpërdorin pozitat e tregut. Komisioni […]Më 2018 telefonat me bateri që mbushen për 5 minuta

Telefonat e mençur me bateri të cilat mbushen plotësisht brenda pesë minutash mund të dalin në shitje qysh nga viti i ardhshëm. Një teknologji e tillë së pari herë është prezantuar para dy vitesh, kur StoreDot nga Izraeli prezantoi FlashBattery në panairin në Las Vegas, transmeton kp. Drejtori ekzekutiv i Stordot, Doron Majersdorf, tha për […]