Dobitë e farave të dredhëzave

Në prodhimin e lëngjeve të dredhëzës, farat e tyre hedhen si mbeturina dhe në fakt janë një burim i vlefshëm i antioksidantëve dhe i fibrave ushqyese që mund të ndihmojnë në parandalimin e shumë sëmundjeve. Shkencëtarët kanë kryer hulumtime për të përcaktuar mënyrën më të mirë për përdorimin e farave të dredhëzave si një shtojcë […]Alkooli, kancerogjen dhe dëmtues i gjenetikës

Organizata Botërore e Shëndetësisë i klasifikon pijet alkoolike si kancerogjene të “grupit 1”, çka do të thotë se ka prova bindëse që mund të shkaktojnë kancer. Por studime të reja tregojnë se si alkooli mund të dëmtojë trupin edhe nga ana gjenetike. K.J. Patel i Këshillit të Studimeve Mjekësore, i cituar nga Zëri i Amerikës, […]Dëmet që ju shkakton kompjuteri!

Një amerikan mesatarisht i kalon 6 deri në 9 orë në ditë përpara ekranit të kompjuterit, qoftë ai një tabletë, një lap-top apo një smartphone. Një shprehi e tillë mund të jetë njëri prej shkaqeve të një çrregullimi, të njohur si ‘Digital eye strain’, nga i cili duket se vuajnë 70% e të rriturve amerikanë. […]Kosovarët infektohen në spitale!

Shumë pacientë që shkojnë për shërim në spitalet kosovare nga këto të fundit ndodh të kthehen me infeksione. Se shkalla e infeksioneve spitalore në Kosovë është shumë e lartë e konfirmon edhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik. Më saktësisht, mikrobiologu Lul Raka ka bërë të ditur për gazetën “Zëri” se dy të tretat e pacientëve […]Pesë ushqimet më të mira për mëngjes

Cilat janë ushqimet më të shëndetshme për vaktin e mëngjesit? Mjedra Një filxhan mjedrash na jep 8 gramë fibra (dy herë më shumë sesa ka në një filxhan luleshtrydhesh). Çfarë është e mira e kaq shumë fibrave? Kërkimet e fundit e publikuara në “Journal of Nutrition” sugjeron të hamë më shumë mjedra për të parandaluar […]Konsumimi i rregullt i peshkut parandalon sklerozën

Konsumimi i peshkut një herë në javë mund të ndihmojë në uljen e rrezikut nga zhvillimi i sklerozës së shumëfishtë, sugjeron një studim i ri. Skleroza e shumëfishtë (MS) është një sëmundje potenciale që dobëson sistemin nervor dhe asnjë shkak apo shërim nuk është identifikuar. Te personat e prekur nga kjo sëmundje, trupi sulmon shtresat […]
Vlerat ushqyese të lakrës së bardhë

Lakra e bardhë futet në familjen e perimeve të cilat janë të pasura me fibra dhe kanë kalori të ulëta. Sekreti qëndron në vetitë shëruese të cilat kanë qenë gjithmonë të njohura nga shumë popuj e kultura të ndryshme. Lakra e bardhë është një anti-inflamator i fuqishëm dhe ka shumë benefite për zorrën e trashë […]Nëse keni problem me gishtin e madh të këmbes!

Nëse jeni në fazën fillestare kur thoni juaj ka filluar të depërton në mishin e gishtit atëherë është një mënyrë e thjeshtë dhe shumë efektive për ta kuruar. Merreni një xham apo skalper dhe gërryeje mesin e thojit si ne vijim: Gërryerja duhet të jetë e lehtë derisa të zbutet thonj-i juaj dhe te jetë […]Homeopatia shëron të sëmurin, jo sëmundjen

Homeopatia bazohet në parimin që e ngjashmja shërohet me të ngjashmen. Kështu, nëse pacienti ka temperaturë, i jepet mjeti i cili te njeriu i shëndetshëm shkakton temperaturë, mirëpo tek i sëmuri e ul temperaturën. Që kur është paraqitur para më shumë se dy shekujve, homeopatia është mjet i kontestimit midis mjekëve dhe farmakologëve. Derisa të […]