Agjërimi dhe shëndeti juaj

Agjërimi gjatë muajit Ramazan është I mirë për shëndetin tuaj, nëse bëhet si duhet Kur trupi juaj ka mungesë të ushqimit, fillon të djegë yndyrën për të prodhuar energji. Kjo mund të qojë në humbjen e peshës. Megjithatë, nëse agjëroni për një kohë tepër të gjatë, trupi mundet eventualisht të zbërthejë proteinat e muskujve për […]Si të shpëtoni nga migrena!

Edhe pse nuk ka asnjë kurë për migrenën, ekzistojnë disa përbërës natyral që ndihmojnë në lehtësimin e saj dhe uljen e frekuencës me të cilën ajo prek. Migrena është një ndër 20 sëmundjet kronike më të përhapura në botë.. Ajo karakterizohet nga dhimbja në një pjesë të kokës dhe ka tendencë të përkeqësohet me lëvizje. […]Agjërimi shkatërron kancerin

Një studim i ri ka zbuluar se ciklet e shkurtra të agjërimit mund të jenë po aq efikase sa hemoterapia, dhe kombinimi i këtyre të dyjave e ka ngritur shumë mbijetesën. Njeriu nuk mund të jetojë vetëm me bukën si ushqim, por kanceri në shtazë është më joelastik, tregon një studim i cili ka gjetur […]Dobitë Shëndetësore të Agjërimit

Agjerimi eshte ilaçi me i mire – Paracelsus, mjek i shekullit 15. Sigurisht qe edhe me pare keni degjuar qe agjerimi eshte nje menyre shume e mire per humbje peshe. Por perveç humbjes se peshes agjerimi ka edhe shume te mira tjera shendetsore. Perveç tjerash agjerimi nuk duhet mendohet se i takon atyre qe jane […]Efektet shëndetësore të qershive

Jemi në prag të muajit të qershive, frutave shumë të pëlqyera, por përveç shijes ato sjellin edhe jashtëzakonisht shumë vlera ushqyese. Qershitë kanë efekte terapeutike pasi janë antioksidues natyral, duke mbrojtur dhe stimuluar funksionimin e organizmit në mënyrë normale. Po ashtu, sipas disa studimeve, qershitë kanë rol edhe në parandalimin e nisjes së kancerit, për […]Ramazani: Muaji i përsosur për ta lënë duhanin, bëjnë të ditur ekspertët shëndetësorë

Disa ekspertë thonë se ndër arsyet kryesore se përse duhanpirësit frikësohen ta lënë duhanin, është për shkak të frikës se mund të shtojnë peshë. Sidoqoftë, këta ekspertë nga Emiratet e Bashkuara Arabe kanë sugjeruar ta shfrytëzoni Ramazanin si mundësi të mirë për ta hequr qafe këtë shprehi. Lënia e duhanit është gjëja më e rëndësishme […]Veza, multivitamini natyral

Vezët janë në mesin e pak ushqimeve, të cilat kanë shumë vitamina, shumë proteina por pak kalori. Ato kanë shumë benefite, duke filluar nga heqja e rrezikut nga diabeti e deri tek humbja e peshës, transmeton Radio Pendimi. Kombinimi i tyre me vitamina, protein dhe minerale konsiderohet aq i fuqishëm, saqë me plot kuptim mund […]Përse është mirë të konsumoni hurme?

​Përse është mirë të konsumoni hurme? Në prag të muajit të Ramazanit, hurmet janë ushqimi që përdoret pothuajse më së shumti. Por konsumimi i tyre është me rëndësi te bëhet çdo ditë për shkak se këto fruta të viseve të ngrohta janë të pasura me shumë vlera ushqyese. Hurmet stimulojnë funksionimin e rregullt të organizmit […]Vlerat e vajit të ullirit

Vaji i ullirit ka vlera të pafundme. Ai ka rezultuar i mirë për sëmundje dhe ndihmon në zbukurimin e njeriut. Për gratë, sidomos, sugjerohet më tepër. Vaji i ullirit është konsideruar që në lashtësi një formulë e vërtetë shëndeti dhe jetëgjatësie. Është ushqimi i pasur me acidet omega-3-yndyrore, vitamina A dhe E, metale, selen, si […]Rrepat e kuq ilaçi më i mirë për imunitet

Ky lloj ilaçi i mrekullueshëm mund të gjendet në kopshtin tuaj dhe një sasi e vogël e lëngut të saj, është gjithçka që ju duhet për të rritur forcën dhe qëndrueshmërinë e pacientëve që kanë probleme me zemrën, apo edhe atletët të cilët filluan ta gëlltisin menjëherë për shkak të rritjes së energjisë së tyre. […]