Urime 20 vjetori hoxha Nail

Me 1 shtator ’97 Allahu e begatoi këtë fshat Filloi punën hoxha i nderuar Fjalën e Allahut për të na mësuar. Nuk harrohen ato ditë të ftohta Kur zemrat tona ishin shumë të ngrohta Me shumë dashuri drejt xhamisë vraponim Të shkonim namazin ta mësonim. Me fytyrë të qetë e me butësi Na bëre për […]Adem Ramadani – Allahu Ekber Kebira me tekst

Çdo krijesë që n’botë frymon Çdo gjallesë që ekziston Çdo gjë që jetën shijon Ja Allah të madhëron Edhe dita kur gjallëron Edhe nata kur mbulon Edhe yjet kur ndriçojnë Ja Allah të madhërojnë Allahu Ekber Kebira We elhamdulilahi kethira We subhanAllahi Bukreten we esílá Edhe lulja kur lulëzon Edhe mali kur gjelbëron Dhe bilbili […]KU PO SHKONË KJO NJERZI

Ku po shkon kjo njerzi Për cdo dit nga një risi Jo risi në teknologji As në shkencë e dituri Por në rezillëqe e mbarri Kah t’ia mbanë e shkreta rini Kur hutohen njerëzit në pleqëri Propozojnë gjëra për gërdi Sikur të gjitha cështjet i kanë kry Vetëm duan me shkaktu huti Që t’i hudhin […]PËRSE SHKOVE O RAMAZAN

Ramazan o muaj i bekuar Kënaqësinë tënde skemi me harruar Me shum gëzim ne ty të pritëm Por tash që shkove ne u mërzitëm Një muaj me ty ne u gëzuam Falëm teravi dhe agjëruam Ardhja yte për ne ishte gëzim Por tash na lëre neve në pikëllim Në sofër të iftarit ti na bashkove […]PALESTINË, PO VUAJMË ME TY

(Në kujtim të arabëve palestinezë që ranë shehidë për të mbrojtur vatanin dhe fenë e tyre) E dashur Palestinë Ke vuajtur shumë Viti ’48, vit i mallkuar për ty Kur barbarët hebrenj nga e gjithë dynjaja t’u sulën të të hanë, Atëbotë kur t’i ishe në paqe, e paqen s’ta lanë Pa kujtuar paqen e […]Me erdhi një sprov

Me erdhi një sprov E kam pak vështir Tani që disa ditë Në spital jam shtrir Dhimbje të mëdha Të lëvizi smujsha Më vizitoi i nderuari Dr. Shefki Dragusha Njeri i devotshëm Kujdeset aq shumë Mendoj se si pacient I vetëmi n’spital jam un Si doktor i dalluar Por edhe besimtar Tani çështjen time Në […]OJ SIRI ZEMRËN MA KALLE

OJ SIRI ZEMRËN MA KALLE Syri nuk po mban më lotin, Gjakderdhja ta ndërojka motin. Oj Siri e dashur dhe e bekuar, Gjendja jote çdo muslimanë ka pikëlluar. Na e bëj hallall o vëlla që po vritesh, Mos na merr në pyetje motër që po zvarritesh. Ishim të paaftë për të ju ndihmuar, Shpresojmë se […]Poezi kushtuar Adem Ramadanit

Në emisionin n’Kosovë Show I udhëhequr nga Showmeni Këtë radhë si mysafir i ftuar Ilahisti i njohur hafiz Ademi Showmeni Shpëtim Desku Apo i njohur si moderatori Për emisionin e udhëhequr Lëvdata të shumëta mori I gjithë publiku kureshtar Për këtë mysafir të veçant Ish muzikant e sot ilahist Modest, bujar dhe elegant Pyetje përgjigje […]Poezi për Radio Pendimin nga Hazbi Therra Ahmeti

Qeshim Buzëqeshim, sikur për Bajram Qeshim se u knaqëm, me dinin Islam Qeshim se vet zemrat, jan në disponim Qeshim se takimi, na solli gëzim Qeshim me vëllezër, kemi shum arsye Qeshim se bashk jemi, si hana me yje Qeshim prej dashnie, dhe prej mallëngjimit Në fund shum nderime, Radio Pendimit Autor: HazbiTherra Ahmeti. ( […]Namaz…Namaz?

Kur të godet frika, Dhe të rrok mërzija, Pikllim e merthim, Kthehu vrap në pendim. Mos thuaj u pendova, Psikologun e konsultova, Psikiatër e terapi, Me largua pak mërzin. Namaz o njeri… Kafken në tok me shpejtsi, Mos mendo për fjalen dy, Por perulu me knaqsi. Nse don të ndiesh knaqsi, Dhe të gëzohesh e […]