Guta Lindore: Çfarë po ndodh dhe pse

Guta Lindore është nën rrethim nga qeveria siriane që nga viti 2013 dhe është bastioni i fundit i kryengritësve pranë kryeqytetit. Por si ndodhi që Guta të bëhet zona ku lufta nuk merr fund? Janë disa fakte që tregojnë ecurinë e shkatërrimit në Guta. E para – Zona e deeskalimit: Turqia, Rusia dhe Irani ranë […]Mianmar, ish-lideri i milicisë zgjidhet kryetar parlamenti

Parlamenti i Mianmarit për kryetar të tij ka zgjedhur ish-udhëheqësin e milicisë, Tin Khun Myat, i cili u akuzua nga disa media vendase si lider i drogës në shtetin Sahn. Kjo zgjedhje erdh pasi partia qeverisëse përgatitej për një riorganizim të madh të kabinetit, pas dorëheqjes së presidentit Htin Kyaw, ndihmësit të vjetër dhe besnik […]Prokuroria fillon hetimet për mishin e prishur

Prokuroria Themelore në Prizren, sipas detyrës zyrtare dhe në bashkëpunim me Kryeprokurorin e Shtetit, ka filluar hetimet kundër personave përgjegjës dhe subjekteve juridike, të cilat kanë importuar nga Belgjika sasi të mishit me cilësi të dyshimtë, në drejtim të veprës penale: “prodhimi dhe vënia në qarkullim e artikujve të dëmshëm ushqimor”. “Po ashtu, kjo prokurori […]Trump publikon shifrat e shitjes së armëve Arabisë Saudite, i thotë princit se “këto janë ‘kikirikë’ për ju”

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, solli disa fotografi të armëve amerikane në një takim me princin e Arabisë Saudite, Mohammad bin Salman. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, duke treguar një tabelë për gazetarët në një takim, në të cilin shkruhej “12.5 miliardë në shitje përfundimtare në Arabinë Saudite”, Trump […]

KALON DEMARKACIONI

Kuvendi i Kosovës ka arritur të ratifikojë Marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi. Me 80  vota për,  11 kundër dhe asnjë abstenim, deputetët e Kuvendit i dhanë dritën e gjelbër kësaj marrëveshje. Kjo marrëveshje është votuar pas katër tentimeve për pengim që i  bëri Vetëvendosje me hedhjen e gazit lotsjellës. Si pasojë e këtyre […]Protesta për Almirin, këto janë kërkesat e protestuesve

Organizatorët e protestës për Almir Aliun lexuan kërkesat e tyre. Ata kërkojnë që e tërë procedura gjyqësore të filloj nga e para. “Për këtë shkak ne qytetarët do të iniciojmë kallëzim penale për: Prokuroren Gordana Kusigrska, për shkak keqpërdorim të detyrës. Përgjegjësi nga Branisllav Stefanovski, neuro psikiatër dhe Zoja Babinkovska për kryerjen e ekspertizës në […]Gazi lotsjellës në Kuvend e bën Kosovën “top lajm” edhe në mediat botërore

Gazi lotsjellës është hedhur në Parlamentin e Kosovës nga deputetët të opozitës në një tentim për të pamundësuar votimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi. Lëvizja Vetëvendosje ka përdorur tri depozita të gazit lotsjellës në ndërtesën e Kuvendit, pasi pritej votimi të mërkurën, duke i detyruar të gjithë politikanët të largohen nga salla. […]