Rrëmbehet një 11-vjeçar në Shtime

Një djalë 11-vjeçar me inicialet E.T. është kidnapuar sot në qytetin e Shtimes, ka konfirmuar Policia e Kosovës. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës për Rajonin e Ferizajt, Agim Gashi ka thënë për Insajderin se rasti që dyshohet të jetë kidnapim ka ndodhur sot rreth orës 19:00 në Shtime. “Informata qëndron se është kidnapuar një fëmijë […]Regjimi i Asadit përdori 215 herë armë kimike në Siri

Regjimi i Bashar al Asadit i cili pretendon se ka neutralizuar stoqet e armëve kimike në Siri, po vazhdon përdorimin e këtyre armëve. Që nga fillimi i luftës së brendshme, forcat e regjimit kanë përdorur 215 herë armë kimike, shkruan Anadolu Agency (AA). Regjimi i Asadit në Siri përkundër asaj që me marrëveshjen SHBA-Rusi ka […]Erdoğan: Në operacionin “Dega e Ullirit” janë neutralizuar 4.017 terroristë

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan i bëri thirrje Perëndimit që t’u kushtojë vëmendje civilëve të pafajshëm të cilët janë viktima të sulmeve kimike në Duma, në enklavën siriane të Gutës Lindore, raporton Anadolu Agency (AA). Erdoğan sot mori pjesë në kongresin e 6-të të rregullt të Partisë në pushtet për Drejtësi dhe […]

Thaçi e Pacolli kthejnë në Kosovë gjashtë ambasadorë

Ka nisur kthimi i ambasadorëve në Kosovë që u ka mbaruar mandati në shërbimin diplomatik. Në mesin e tyre janë ambasadorët në Turqi, Slloveni, Mbretëri e Arabisë Saudite, Britani, Maqedoni e Bullgari. Nënshkrimi i Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ka bërë që tetë ambasadorë lirohet nga kjo detyrë nëpër shtetet përkatëse ku e kanë përfaqësuar […]Forcat turke godasin 12 objektiva terroriste në veri të Irakut

Avionët turq shkatërruan 12 objektiva të terroristëve të PKK-së në veri të Irakut, njoftoi sot ushtria turke, transmeton Anadolu Agency (AA). Sulmet ajrore u kryen në rajonet Hakurk, Sinat-Haftanin, Zap dhe Metin, thuhet në kumtesën e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Turke. Objektiv të sulmeve ishin strehimoret dhe depot e armëve të organizatës terroriste, thuhet […]Analistët amerikanë për dialogun dhe tensionet Kosovë-Serbi

Arrestimi i shefit të zyrës së qeverisë serbe në Kosovës, Marko Gjuriq muajin e kaluar ka acaruar edhe më tej raportet mes Prishtinës dhe Beogradit, duke theksuar nevojën për një dialog që trajton marrëdhëniet mes këtyre dy vendeve në kontekstin e integrimit të tyre në Bashkimin Evropian, thonë dy analistë amerikanë të çështjeve të Ballkanit. […]Hoxhallarët për herë të parë në shoun “Super Sfida”

Të dielën shikuesit e presin me padurim kshoun “Super Sfida”, që këtë javë sjell hoxhallarët si protagonistë. Që nga publikimin i promos paralajmëruese shihet një interes shumë i madh nga shikuesit, kësaj radhe në shoun garues do të jenë mysafirë hoxhallarët e Kosovës kundër Hoxhallarëve të Maqedonisë, një kategori që gëzon një respekt të madh […]