Parlamenti i Kanadasë rezolutë kundër islamofobisë

Parlamenti Federal i Kanadasë ka pranuar një rezolutë që dënon islamofobinë dhe racizmin sistematik, raporton Anadolu Agency (AA). Drafti i emërtuar “Motion 103” i përgatitur në dhjetorin e vitit të kaluar nga deputetja e partisë liberale Ikra Halid është votuar në parlament, edhe me mbështetjen e deputetëve të Partisë Liberale në pushtet dhe të Partië […]
Në Kosovë 90 vendvotime për zgjedhjet e Serbisë

Komisioni i Zgjedhjeve i Serbisë ka vendosur që t’i organizojë 21 qendra votimi me 90 vendvotime në Kosovë për zgjedhjet presidenciale të Serbisë që mbahen më 2 prill 2017. Sllavko Simiq, kryetar i Listës Serbe, ka thënë se nuk ka asnjë arsye që zgjedhjet për president të Serbisë të mos mbahen edhe në Kosovë, ashtu […]Erdoğan: Turqia është gjithmonë në solidarizim me Britaninë

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan, për shkak të sulmit terrorist në Londër i ka dërguar një mesazh ngushëllimi kryeministres britanike Theresa May, raporton Anadolu Agency (AA). “Dëshiroj të theksoj se Turqia ndan dhe ndjen thellë dhimbjen e Mbretërisë së Bashkuar. Turqia në luftën kundër terrorizmit i cili përbën një prej kërcënimeve më të mëdha […]Tillerson kërkoi më shumë kontribute në luftimin e IS-it

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, u bëri thirrje vendeve të koalicionit ndërkombëtar, që luftojnë grupin militant Shteti Islamik të rrisin kontributet e tyre. Tillerson i bëri këto komente në Uashington, në një takim të koalicionit prej 68 anëtarësh. Grupi ekstremist ka pushtuar pjesë të mëdha të Irakut dhe Sirisë në vitin 2014, por ka […]Prezantohet hulumtimi për peshën e çantave tek fëmijët e shkollave

Instituti EdGuard organizon prezantimin e të gjeturave të hulumtimit “Ndikimi i peshës së çantave tek fëmijët e shkollave fillore dhe të mesme të ulëta”.  Prezantimi i të gjeturave do tu pasohet nga dikutimi me panelistët: Keshilltari Politik i ministrit të Arsimit, Lah Nita, Drejtoresha Pneumi per Arsim, Besa Shahini dhe Ali Alija, Fizioterapeut. Një hulumtim […]Punimet për xhaminë më të madhe në Ballkan vazhdojnë pa ndërprerje

TIRANË (AA) – MALIK HASA Ndërkohë që besimtarët muslimanë në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, ende përballen me vështirësi në kryerjen e lutjeve të tyre, për shkak të numrit të vogël të xhamive dhe hapësirave të pakta të tyre, ndërtimi i një prej faltoreve më të madhe në Ballkan, Xhamisë së Namasgjasë, po vazhdon pandërprerë, raporton […]Digjet një xhami historike në Greqi

Zjarri ka përfshirë xhaminë historike Beyazit, në Dimetoka të Greqisë, raporton Anadolu Agency (AA). Zjarri ka rënë në orët e para të mëngjesit, ndërsa ende nuk dihen shkaqet e rënies së tij. Zjarri ka përfshirë një pjesë të mirë të xhamisë si dhe ka djegur pjesën e brendshme të saj e cila është prej druri. […]Ndalimi i pajisjeve elektronike në avionë u nxit nga kërcënimi i ISIS-it

Ndalimi i SHBA-ve të pajisjeve të mëdha elektronike gjatë fluturimeve në bord nga tetë vende është nxitur nga inteligjenca për shkak të kërcënimeve ndaj sulmeve terroriste, raportojnë mediat amerikane. SHBA dhe Britania e Madhe kanë njoftuar për kufizime të reja që ndalojnë përdorimin e laptopëve nga ana e pasagjerëve në bord të avionëve I ashtuquajturi […]Zgjedhjet presidenciale serbe edhe në Kosovë, qeveria hesht

Zgjedhjet presidenciale të Serbisë, të cilat pritet të mbahen më 2 prill, do të mbahen edhe në Kosovë, në mjediset ku jetojnë serbët, konfirmojnë zyrtarët e Listës Serbe, e cila përfaqëson komunitetin serb në institucionet e Kosovës. Slavko Simiq, drejtuesi i Listës Serbe dhe shef i grupit parlamentar të këtij subjekti politik në Kuvendin e […]