Kompanitë në hall, “nuk po gjejnë” punëtorë në Kosovë

Në Kosovë pothuajse për çdo vit, kompanitë private, konkretisht ato në sektorin e bujqësisë, ndërtimtarisë dhe lokalet shërbyese, përballen me problemin e punësimit sezonal të punëtorëve. Ndonëse shkalla e papunësisë në Kosovë mbetet e lartë, sipas disa bizneseve private, shpesh ndodh që të papunët nuk janë të interesuar të punojnë në këta sektorë. Në anën […]BIK-u akuzon Shpend Ahmetin dhe Liburn Aliun se po zvarrisin lejen për xhaminë kryesore (Video)

Ahmet Sadriu nga Bashkësia Islame e Kosovës kritikoi me tone të forta kryetarin e Prishtinës, Shpend Ahmeti dhe drejtorin e Urbanizmit, Liburn Aliu, se po e zvarrisin pa asnjë arsye vendimin për dhënien e lejes për ndërtimin e xhamisë kryesore në Prishtinë. Sadriu këto komente i bëri në emisionin politik “Debat” me temën “Çfarë xhamie […]Tiranë, konferencë për edukimin dhe shëndetin fizik të nxënësve

Në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, u zhvillua konferenca “Studimi i treguesve antropometrikë dhe i cilësive fiziko-lëvizore për nxënësit me moshë 6 – 18 vjeç, të arsimit parauniversitar shqiptar”, raporton Anadolu Agency (AA). Në këtë konferencë ishte e pranishme ministrja e Arsimit dhe Sportit, Mirela Karabina, zyrtarë të tjerë të kësaj ministrie, studiues, etj. Në fjalën […]Policia izraelite ndërhyn në xhematin në rrugët e Jerusalemit

JERUSALEM (AA) – Policia izraelite ka ndërhyrë në xhematin i cili falte namazin e xhumasë nëpër rrugët e Jerusaelmit, raporton Anadolu Agency (AA). Pas ndërhyrjeve të realizuara në rrugët të cilët çojnë në Mesxhid-i Aksa dhe në pika të ndryshme të Jerusalemit, rrugët për një kohë të shkurtër u shndërruan në fusha të betejës. Dhjetëra […]Shqiptarët janë kampionë të azilit në Francë

Në Tiranë, si në Korçë apo në veri në Peshkopi, vështirë të gjesh një familje shqiptare pa një të afërm në emigracion. Ikja nga Shqipëria nuk është fenomen i ri, por ajo ka filluar të rritet në përmasa që prej heqjes se vizave nga Komisioni Europian me 2010 një masë që u lejon shqiptarëve të […]Në Turqi mbahen protesta kundër sulmeve në xhaminë Al-Aksa

ANKARA (AA) – Një numër i organizatave joqeveritare turke sot do të mbajnë protesta në mbarë Turqinë me rastin e ndërhyrjes dhe sulmeve nga policia izraelite në xhaminë Al-Aksa në Jerusalem, raporton Anadolu Agency (AA). Duke filluar në Stamboll dhe në kryeqytetin Ankara, organizatat joqeveritare në qytete anembanë Turqisë sot kanë paralajmëruar protesta dhe konferenca […]Komandanti i NATO-s për Evropë viziton Kosovën

Komandanti i Komandës së SHBA-ve për Evropë dhe komandant Suprem i Forcave Aleate të NATO-s, gjeneral Curtis Scaparrotti, sot do të qëndrojë në Kosovë. Gjeneral Scaparrotti do të zhvillojë një takim me Presidentin Hashim Thaçi, pastaj do të vizitojë Ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës (MFSK), ku do të takohet me komandantin e FSK-së, […]Fejzullahu : Po, e saktë është “ezani e gërrynë veshin” e shejtanit

Po, e sakte eshte qe “ezani e gerryne veshin” e shejtanit. Pejgamberi, Muhamed salAllahu aljhi veselem thote: “Kur bëhet thirrja për namaz, shejtani largohet dhe lëshon zhurmë që mos të dëgjojë ezanin…” (Shenon Buhariu) Zaten edhe pyetja me e shpeshte qe behet: Pse kur thirret ezani, qente lehin!!?? Sigurisht qe lehin, insant-hajvana, e hajvana-insana, e […]