Bakllava e shijshme me shqind dhe grizë

Versioni me shqind rrjedh nga Tunizia, ndonëse ngado që të jetë – ai është fantastik! Përbërësit: – 400 – 500 g kore të holla për bakllava, – vaj për lyerje, – 4 vezë, – 8 lugë sheqer, – 8 lugë grizë, – 125 g gjalpë, – 100 ml qumësht, – 200 g shqind të bluar, […]

Tavë perimesh me vezë

100 gr brokolli 100 gr lulelakër 100 gr kërpudha 1 gotë shparg 100 gr kaqkavall 150 ml qumësht 6 ve vaj kripë piper Lani perimet mirë. Prisni brokollin dhe lulelakrën në copa. Spërkateni një tavë me vaj dhe vendosni perimet dhe kërpudhat në të që të fërgohen. Rrahni së bashku vezët me qumësht, kripë dhe […]Torte me lajthia

5 të bardha vezësh 5 lugë sheqer 1 sheqer vanillë 5 lugë lajthi të bluara 1 qese pluhur paste 5-6 lugë ujë të nxehtë 1/2 lugë neskafe 5 të verdha vezësh 5 lugë sheqer 80 gr çokollatë qumështi 150 gr margarinë 200 ml ajkë e ëmbël 100 ml ajkë e ëmbël 100 gr çokollatë Në […]File pule me djathë

Përbërësit: • 100 gram djathë • 3-4 lugë galetë • 2 lugë vaj • 2 lugë gjalpë • 1 kg file pule • 3 lugë miell • 2 vezë • kripë • piper. Përgatitja: Në pjatë me miell, shtohen kripa dhe piperi. Tunden vezët në një pjatë, kurse në tjetrën vihen djathi i grirë në […]Bajadera të bardha me kokos, pa pjekje

Përbërësit: ▪ 300 g sheqer ▪ 200 ml ujë ▪ 250 g margarinë ▪ 300 g keks ▪ 100 g kokos Glazura: ▪ 100 g çokollatë të bardhë ▪ 3 lugë vaj Përgatitja: Sheqerin dhe ujin qiteni në tenxhere dhe kur të vlojë zieni edhe 3–4 minuta. Shtoni margarinën dhe përzieni derisa të shkrihet. Pastaj shtoni keksin e bluar dhe kokosin dhe […]Si të pregadisni musakë me makarona?

Ju tashmë keni ndëgjuar për musakën e shijshme dhe llojet e tyre. Ne po ju paraqesim musakën me makarona e cila me shijen e sajë do të ju mahnis. Të shohim pregatitjen… Nevojitet: 250 gram makarona, 500 gram mish viçi të bluar 80 gram djath feta, 3 bardhë të vezës, 2-3 lugë vaj ulliri, apo […]Kollpite Kumanove me djathë

1/2 kg petë të gatshme 400 gr djathë 3 vezë 4 lugë miell tharm i freskët 300 ml qumësht 150 ml vaj Kripë piper i zi Në enë të thellë e vëmë tharmin dhe qumështin dhe përziejmë me lugë. E shtojmë miellin dhe vajin dhe vazhdojmë ta përziejmë. Shtojmë një vezë dhe dy të bardha […]