Sallatë me ullinj

Përbërësit 2 gota ullinj 1 domate disa fije majdanoz 1 ujë limoni 1 filxhan vaj vegjetal kripë dhe piper i zi Hapat 1 Ullinjve ia largojmë thelbin, përbërësit e tjerë i grijmë dhe ia bashkangjesim. 2 Ia shtojmë kripen dhe me ujë te limonit dhe vaj vegjetal. 3 Kjo recete preferohet të përgatitet në këtë […]Pitalka për Ramazan

Pitalkat e ramazanit janë gatime që kryesisht përgatiten për muajin e agjërimit, janë shumë të preferuara dhe përgatiten në disa mënyra. Kemi pitalka me qaragat, me suxhuk, me gjizë dhe kopër. Përbërësit: 1 filxhan kafeje ujë i vakët, tharmë buke në madhësi të një arre, 2 gota ujë, 2 gota kripë, 2 gota miell. Përgatitja: […]Si të bëni vetë në shtëpi komposto qershie me limon

Nëse edhe juve ju pëlqen shumë akullorja e shoqëruar me komposto apo reçel qershie, tani jeni në kohën më të mirë për ta përgatitur vetë, bazën e qershive. Sigurisht, mund ta përdorni edhe në ëmbëlsira të ndryshme, e rëndësishme është që ta bëni! Përbërësit për dy vazo të vogla: 1 kg qershi 100 gr sheqer […]Tullumbat

Sherbeti: 1 ½ kg. sheqer, 7 ½ dcl ujë, 1 lëng limoni, 1 sheqer vaniljeje. Sherbeti vlon 7 min. Uji vlon me një majë thike kripë dhe 1 lugë vaj. Largohet nga zjarri. Hidhet mielli i përzier me niseshte dhe pluhur paste. Përzihet mirë dhe prapë kthehet në zjarr që të fërgohet gjersa të mos […]Recetë origjinale për qebapë Sarajeve

Qebapët tradicionalë të Sarajevës, sipas të cilëve njihet ky qytet, mund t’i përgatitni edhe në shtëpinë tuaj, sepse kuzhinierët boshnjakë kanë zbuluar recetën e ruajtur gjatë. Prejardhja e fjalës qebap është nga Persia, që do të thotë mish i fërguar. Mirëpo, qebapët janë pjesë vitale e traditës sarajevase dhe kulturës së saj, ndonëse janë jashtëzakonisht […]Kifle me spinaq

1 pako e vogël aditiv 1 1/3 e gotës ujë i ngrohtë 1.5 gota miell 1 lugë e madhe sheqer 2 lugë të mëdha vaj ulliri 2/3 lugës së vogël kripë 1 vezë e madhe 1 lugë e madhe qumësht 500 gramë krem djathi 350 gramë spinaq 3 thelpinj hudhër të grimcuar 1/4 e lugës […]Mish pule dhe perime në shtizë

Përbërësit: ▪ 400 gr. fileto pule ▪ 100 gr. salsiçe pule me djathë ▪ 160 gr. speca të freskët, me ngjyra të ndryshme ▪ 150 gr. kunguj ▪ 8 domate të vogla ▪ vaj ulliri, kripë ▪ piper i bluar Përgatitja: Fileton e pulës, specat dhe kungujt i pastrojmë dhe i presim në kocka. Salsiçen […]Shpageti me qofte

Përbërësit: ▪ disa qofte te vogla ▪ speca të prerë në kubikë të vegjël ▪ 1 qepë e njomë ▪ 1 thelbi hudhër ▪ 2 kokrra domate ▪ 1 karotë e zierë e prerë në kubikë ▪ vaj ulliri ▪ erëza të freskëta ▪ 30 ml uzo ▪ djathë pikant kaçkavall Përgatitja: Në një tigan […]Pite me purrinj

3 Purrinj të mëdhenj të copëtuar 2 Lugë gjelle majdanoz Kripë ,piper 2 Lugë gjelle vaj ulliri 660 ml Ujë 1 Vezë 300 gr Miell Në një tigan të lyer me pak vaj vendosni purrinjët për tu zbutur e më pas ia shtoni edhe kripën, piperin dhe majdanozin, më pas përzieni. Lini masën të ftohet […]Gullash në mënyrën shqiptare

300-400 gr Mish i prerë në copa të vogla 2 Qepë Pak hudhër të grirë 3 Lugë miell 1 Domate e qëruar dhe grirë Vegetë Kripë Piper të zi Mishin e prerë në kube e marinojmë në të gjitha erëzat dhe me pak miell. E lëmë të rrijë për pak kohë. Ndërkohë e grijmë domaten […]