Gjithçka që duhet të dini për bakllavën: Nga ka prejardhjen bakllava, kur u zbulua dhe si u përhap ajo

Gjithçka që duhet të dini për bakllavën: Nga ka prejardhjen bakllava, kur u zbulua dhe si u përhap ajo Historia e bakllavës është shumë-ngjyrëshe si historia e tokave të Mesdheut dhe Lindjes së Mesme. Besohet gjerësisht, se asirianët në rreth shekullit të 8-të, ishin njerëzit e parë që vendosën disa shtresa të bukës së hollë, […]A e dini se në mesin e popullit indigjen të Meksikës, ka edhe muslimanë – TIKA ofron iftar për 5 mijë persona në atë pjesë

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA), ka shtruat iftar në rajonin Chiapas të Meksikës. Ky iftar është shtruar – për popullin indigjenë Tzotzi – në xhaminë Keuser. TIKA në kumtesën e saj ka treguar se ka shtruar iftar për popullatën indigjene Tzotzi, prej të cilëve rreth 5 mijë janë muslimanë. Menyja e iftarit është  […]10 Hotelet e rekomanduara në Meke

Keto janë 10 Hotelet me frekuantuara në Meke 1.Hajatt Regency 2.Dar Al Tawhid International Makkah 3.Raffles Makkah Palace 4.Hilton Suites Makah 5.Al Safwah Towers Hotel – Dar Al Ghufran 6.Makkah Marriot Hotel 7.Makkah Hilton Hotel 8.Movenpick Hotel & Residence Hajar Tower Makkah 9.Swiss Hotel Makkah 10Makkah Clock Royal Tower, A Fairmont HotelNë Pakistan regjistrohet temperatura rekord: 53,5 gradë

Dje në qytetin Turbat në provincën Baloçistan të Pakistanit është regjistruar temperatura më e lartë në histori të vendit. Zyrtarët e Entit Meteorologjik të Pakistanit dje në Turbat kanë regjistruar temperaturë prej 53,5 gradë celsius. Së fundmi, temperatura më e lartë ishte regjistruar më 30 maj të vitit 2009, kur kishte arritur deri në 52 […]
Zelandë e Re, lind foshnja me peshë 7.39 kilogram

MELBURN (AA) – Në Zelandë të Re ka lindur një foshnje me peshë 7.39 kilogram dhe supozohet që ky është fëmija me peshën më të madhe i lindur në këtë vend, transmeton Anadolu Agency (AA). Sipas Radios Zelanda e Re, nëna, identiteti i së cilës nuk u zbulua, është nga qyteti Lower Hutt, ndërsa lindja […]
Xhamia Faisal: Pamja Moderne e Arkitekturës Islame

Arkitektura islame zë një vend tejet të rëndësishëm në botë. Përgjatë historisë, xhamitë ishin në fokusin e shumë ekspozitave arkitekturale nëpër vende të ndryshme.  Shoqëritë myslimane kanë pasur gjithmonë pasion të vecantë për ndërtimin e xhamive, ndërsa pamja e tyre, si nga jashtë edhe nga brenda, shpesh na lë pa frymë. Ndërtimi i xhamive dhe […]