Akademikja maqedonase pranon Islamin

Sllavica Jakimovska, anëtare e stafit akademik në një universitet në Maqedoni, pranoi fenë islame. Jakimovska, ligjëruese në Universitetin Evropian në Maqedoni, ka shkuar në Myftininë e Edremitit, duke thënë se ka zgjedhur fenë islame dhe ka vendosur të bëhet muslimane, me ç’rast është organizuar ceremoni në të cilën Jakomovska përqafoi Islamin. Jakimovska, tha në një […]E papritur në politikën gjermane: një ndër krerët e AfD-së anti-Islame bëhet musliman

Një anëtar elitës udhëheqëse të Alternativës për Gjermaninë (AfD), një parti me prirje anti-muslimane, është konvertuar në Islam. Konfirmin për këtë zhvillim të papritur e dha vetë zyra e shtypit të kësaj partie të ekstremit të djathtë. “Partia nuk ka problem me këtë,” tha zëdhënësi i AfD-së, Daniel Friese në shtetin lindor të Brandenburgut. Ai […]Brenda një viti pranojnë Islamin me dhjetra izraelitë

Gazeta izraelite Yediot Aharonot newspaper publikoi këto ditë rezultatet e studimeve për pranimin e Islamit në mesin e hebrenjve në Izrael Sipas studimeve të bëra nga profesori Yitzhak Ritter, brenda vitit në Izrael, rreth njëzet hebrenj konvertohen në islam. Sipas këtij studimi Islami tek hebrenjtë vjen nëpërmjet kanaleve televizive satelitore dhe internetit. Është interesante se […]Julien Faubert: Ja pse pranova islamin

Francezi Julien Faubert, ish lojtar i Realit të Madridit, ka folur mbi shkakun e konvertimit të tij në mysliman. Ai tha se marrëdhëniet e ngushta mes tij dhe futbollistëve të tjerë myslimanë, që nga fëmijëria, e shtynë të lexojë për këtë fe, e më pas të konvertohet në mysliman. Faubert u shpreh se është mrekulluar […]Familja ortodokse serbe nga Beogradi pranon fenë islame (Foto)

Çifti bashkëshortor Novakoviq nga Beogradi, bashkë me dy fëmijët e tyre, kanë braktisur fenë ortodokse dhe janë konvertuar në fenë islame. Pranimin e fesë islame familja katëranëtarëshe nga Beogradi e ka bërë të premtën në Xhaminë e Novi Pazarit para imamit dhe xhematit të shumtë. Siç raporton portali “SanxhakPress”, çifti bashkëshortor serb, Bojan e Natasha […]Islami m’i ofroi të gjitha përgjigjet

Intervistë ekskluzive me personin e dytë nga Dominika që e pranoi Islamin A mund të prezantoheni, ju lutem? Quhem Sulejman Shillingford. Jam 63 vjeç. Jam i martuar dhe kam tetë fëmijë, elhamdulilah. Kam lindur në një ishull të vogël të Karaibeve, afër Amerikës Qendrore, të quajtur Dominika. Islamin e kam përqafuar në vitin 1975, në […]Për një ditë pranojnë Islamin 300 veta

Në Ruanda ka një metodologji tejet efikase në Da’ve – Artin e të thirrurit në fe. Është kjo metodologjia e dialogjeve dhe diskutimeve publike ndërmjet thirrësve myslimanë dhe priftërinjve, që zakonisht mbahen në vende publike ndërsa zgjasin nga një deri në tri ditë. Dialogjet janë të hapura edhe për publikun ndërsa palët diskutuese ndërrojnë përfaqësuesit […]Policja angleze: Ja pse u konvertova në Islam

Çdo vit më shumë se 5000 anglezë konvertohen në fenë islame. Më shumë se gjysma e atyre janë të bardhë dhe 75 përqind janë femra. Por cilat janë arsyet pse ata vendosin të ndryshojnë komplet stilin dhe mënyrën e jetës dhe besimit? Një grua britaneze e cila ka bërë këtë ndryshim në jetën e saj […]Futbollisti malazez pranon fenë Islame

Futbollisti malazez, Xhorxhe Xhikanoviq, i cili luan për klubin saudit Hexhr ka pranuar fenë Islame, transmeton alkoill. Xhorxhe ka thënë se në Islam i kanë pëlqyer gjërat si ndalimi i alkoolit, drogës, shtytja në punët e mira dhe ruajtja e lidhjes familjare. Ai ndjehet i lumtur me kalimin e tij në fenë Islame dhe dëshiron […]Letër nga Meka – Mallkollm X

Kurrë nuk kam pritur një mikpritje aq të sinqertë dhe vëllazëri aq të fortë shpirtërore, sikur që njerëzit e të gjitha ngjyrave dhe racave e praktikojnë në këtë qytet te shenjtë, në vendlindjen e Ibrahimit, Muhamedit dhe të shumë të Dërguarve të tjerë, paqja dhe lavdërimi i Zotit qoftë mbi ta. Ndihem shumë i nderuar […]